Jak zabezpieczyć dom podczas wakacji

Sezon urlopowy to czas, w którym najczęściej dochodzi do włamań i kradzieży. Podczas gdy domownicy beztrosko odpoczywają na wakacjach, złodzieje nie próżnują. Zwłaszcza że niewiele osób pamięta o tym, by odpowiednio zabezpieczyć swój dobytek na czas nieobecności. Aby w pełni cieszyć się wyczekanym urlopem i uniknąć przykrej niespodzianki po powrocie, warto odpowiednio zadbać o zabezpieczenie swojego domu. Jak to zrobić? O tym przeczytasz już za chwilę.

Zabezpieczenia i alarmy domoweZabezpiecz dom przed włamaniem

Najskuteczniejszą ochroną przed włamywaczami jest wysokiej jakości system zabezpieczeń. Jego kluczowym elementem są solidne drzwi antywłamaniowe i zamek, którego włamywacz nie będzie mógł przewiercić. Warto zadbać o to, by zamek w drzwiach wejściowych był atestowany i posiadał komplet rygli wysuwanych w różnych kierunkach (np. w dół lub górę, a nie jedynie w bok futryny). Za najbezpieczniejsze uznaje się drzwi, które posiadają nie mniej niż sto tysięcy unikalnych kombinacji klucza – warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu.

Jeżeli złodziej nie dostanie się do Twojego domu przez drzwi wejściowe, którędy będzie próbował wejść? Oczywiście przez okno lub balkon. Statystyki pokazują, że nawet 80% wszystkich włamań w Polsce dokonywanych jest właśnie w ten sposób. Jak zabezpieczyć okna przed złodziejami? Dobrym pomysłem będzie montaż antywłamaniowych rolet lub, jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wymiana okien na antywłamaniowe.

Twoje drzwi i okna są odpowiednio zabezpieczone? Uważaj, by nie zapomnieć o takich miejscach, jak okna w piwnicy, świetliki, okna dachowe, drzwi do garażu i innych pomieszczeń, z których można dostać się do wnętrza domu.

Poproś sąsiada o pomoc

Jeżeli posiadasz zaufanego sąsiada, poproś go, aby codziennie odwiedzał Twój dom i dbał o to, by nie wyglądał on na pierwszy rzut oka na pusty. Proste czynności, takie jak regularne opróżnianie skrzynki na listy czy uchylanie okien podczas obecności w domu mogą sprawić, że złodziej dwa razy zastanowi się, czy nieruchomość jest pusta.

Zabezpiecz się przed nieszczęśliwymi wypadkami

Włamanie nie jest jedynym, co może przydarzyć się w Twoim domu podczas wakacji. Aby odpoczywać spokojnie, powinieneś zabezpieczyć swoje cztery kąty także przed nieszczęśliwymi wypadkami: pożarem, przepięciem czy zalaniem.

Pamiętaj, aby przed wyjazdem dokładnie sprawdzić instalacje, wyłączyć prąd i wszelkie sprzęty, zakręcić wodę i dopływ gazu. By poczuć się spokojniej, możesz także wykupić polisę ubezpieczeniową przeciwko pożarom i nieszczęśliwym wypadkom. Wiele firm ubezpieczeniowych umożliwia rozszerzenie tego typu polisy o ubezpieczenie przed włamaniem i kradzieżom.

Ten wpis został opublikowany w kategorii w domu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *